tüm dünya ayaklandı

Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan te-rör saldırısı sonrası çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrası ilk büyük tepkiyi Türkiye verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katliama sert tepki gösterdi. ALMANYA Almanya Başbakanı Angela Merkel, te-rör saldırılarına ilişkin, “Irkçı nefret nedeniyle ö-ldü-rülenler için yas tutuyorum” ifadesini kullandı.

İNGİLTERE İngiltere te-rörle mücadele şefi tarafından yapılan açıklamada, her zaman Yeni Zelandalı meslektaşlarına destek vermeye hazır oldukları vurgusu yapıldı. Ülkedeki camilerde güvenlik önlemlerinin artırılacağı söylendi. İngiliz polisi, saldırının ardından tüm camilerin etrafında devriye atma kararı verdi.

AB’NİN 3 İSMİNDEN KINAMA Avrupa Birliği (AB), Yeni Zelanda’daki iki camiye düzenlenen te-rör saldırılarında hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, “İbadethanelere yapılan saldırılar hepimize yapılmış sayılır” açıklamasında bulundu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Yeni Zelanda’daki te-rör saldırılarında hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. İbadethanelere yapılan saldırılar hepimize yapılmış sayılır. Bu tür saldırılar tüm uluslararası toplumla birlikte küresel sorunlar olan te-rörizm, aşırıcılık ve nefretle mücadele kararlılığımızı artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak, “Christchurch’teki hain saldırı hiçbir zaman Yeni Zelanda’nın hoşgörülü ve ılımlı tutumuna zarar veremeyecektir” ifadesini kullandı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani de “Yeni Zelanda’daki te-rör saldırılarından gelen görüntüler karşısında insanın nutku tutuluyor. Irkçı nefret ve çılgınlık, camide ibadet eden masumları hedef aldı” açıklamasında bulundu.

PAKİSTAN’DAN TEPKİ Pakistan Başbakanı İmran Han, Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri, Yeni Zelanda’daki iki camiye düzenlenen te-rör sal-dırısını kınadı. Han, mesajında “Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki camilere düzenlenen te-rör saldırısını kınıyorum. Bu saldırı bizim her zaman söylemeye çalıştığımız ‘Te-rörün dini yoktur’ söylemimizin bir kanıtıdır. Dualarımız saldırının kurbanları ve yakınlarıyla.

Ben bu saldırının sorumlusu olarak 11 Eylül sonrası ortaya çıkan İslamofobiyi suçlarken, bir Müslümanın yaptığı saldırının ardından 1,3 milyar Müslüman toplu bir şekilde suçlanıyor. Bu, Müslümanların siyasi mücadelelerini kötü göstermek için yapılan kasıtlı bir harekettir” değerlendirmesinde bulundu. BAHREYN’DEN KINAMA Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bu zor zamanda Yeni Zelanda ve halkıyla birlikte duruyoruz. Masum şehitleri huzur içinde yatsın” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir