Vlademir Putin açık açık böyle tehdit etti

Vlademir Putin açık açık böyle tehdit etti

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin Ülkesinin sınır larında askeri varlığını artırmaya çalışan ülkelere çok sert tepki gösterdi Rusya Dışişleri Bakanı olan Sergey Lavrov ise şunları söyledi NATO’nun Rusya sınırlarında askeri varlığını artırma eylemlerine mutlaka askeri yanıt verileceğini söyledi.

Vlademir Putin açık açık böyle tehdit etti 

İspanya’nın başkenti Madrid’de İspanyol mevkidaşı Josep Borrell ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, “NATO’lu komşularımızın Rusya sınırlarında askeri altyapısını ve askeri varlığını artırma yönündeki adımları, askeri yanıtsız bırakılamaz” dedi.

DİYALOG KURMAK ZORUNDA BIRAKACAK

Sputnik sitesinin  haberine göre sözlerinin Rusya’nın gerilimi artırmaya ilgi duyduğu anlamına gelmediğini kaydeden Lavrov, ordular arasında tam teşekküllü diyalog kurulması gerektiğini ancak NATO’nun bundan kaçtığını ve günün birinde hayatın İttifak’ı Rusya’yla diyalog kurmak zorunda bırakacağını belirtti.

CİDDİ ANLAMDA TEHDİT

Lavrov, NATO’nun Rusya sınırlarındaki eylemlerinin Moskova’yı endişelendirdiğini de ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, Rusya’nın güvenliğini ciddi anlamda tehdit ediyor ve yeni üyelerin topraklarında kalıcı olarak askeri güçler konuşlandırılmasının önüne geçmek için imzalanan Rusya-NATO Kurucu Belgesi’ni ihlal ediyor.”NATO Genel Sekreteri Yardımcısı Rose Gottemoeller, silahların kontrolü konusunda Rusya ile diyalogdan ve etkili anlaşmalar yapmaktan yana olduklarını söyledi.

Birleşik Devletlerin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilme kararı alması sonra NATO’nun Rusya’yla bu alandaki işbirliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gottemoeller, İttifak’ın Moskova yönetimiyle diyaloğu devam ettirmek istediğinin altını çizdi.

TÜM MÜTTEFİKLER, RUSYA’DAN RAHATSIZ

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te konuşan Gottemoeller, “NATO ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, temmuz ayındaki zirvede Rusya’nın yükümlülüklerini yerine getirmemesinden ciddi endişe duyduklarını ifade etti. Tüm müttefikler, ABD’nin anlaşmaya tam olarak uyduğunda ancak Rusya’nın tutumunun sorun oluşturduğunda mutabık” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir