Amerikanın Türkiyeden ısrarla istediği bilgi

Amerikanın Türkiyeden ısrarla istediği bilgi

ABD’den gelen heyetin asıl amacı belli Oldu A B D genel Kurmay Başkanı Org Dunford ve yanındaki heyet ve Başkanın Ulusal Güvenlik danışmanı olan John R. Bolton un Türkiye ye asıl gelme amacının ne olduğu işte böyle ifşa edildi 

Türkiye ve Rusya arasında bu ay sonu gerçekleşecek Suriyenin kaderini belirleyecek görüşmeye ait istikbarat olduğu anlaşıldı Dün Ankara’da yapılan kritik görüşmenin ardından ABD heyetinin en çok merak ettiği konu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bu ay sonunda yapılması planlanan görüşme olduğu ortaya çıktı.

Habertürk’ün elde ettiği bilgilere göre, ABD heyeti bu görüşmede ortaya çıkan planlamadan haberdar olmak istediklerini vurgularken, birkaç kez meseleye dönüp bu konuya olan meraklarını dile getirmişler.Ankara’yı kendinden tamamen koparıp Rusya ile sahada daha geniş bir işbirliğine sevk edecek kadar uzaklaşmak istemeyen ABD, bunun için dönüp dolaşıp Erdoğan-Putin görüşmesinin ana konularının neler olduğunu merak ediyor.

Washing ton Moskova hattında Suriye konusunda varılan uzlaşıyı da devam ettirmek istiyor; bunun Türkiye’nin yeni bir pozisyon almasıyla bozulacağından endişe duyuyor. Heyetler arası toplantıya Genel kurmay Başkanı Or general Yaşar Güler de katıldı.Milli Savunma Bakanımız olan Hulusi Akar, A B D Genel kurmay Başkanı Or general Joseph Dunford ve beraberindeki heyeti Milli Savunma Bakanlığında kabul etti. Heyetler arası toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de katıldı.

Milli Savunma Bakanlığın dan yapılan açıklamada, “Terör örgütü P K K/Y P G ye verilen silahların geri alınması ve D EAŞ dahil terör örgütleriyle mücadele konularında görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.

Kabulde, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler, ABD’nin bölgeden çekilmesi, terör örgütü YPG’ye verilen silahların geri alınması ve IŞİD dahil terör örgütleriyle mücadele konularında görüş alışverişinde bulunulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda, Bakan Akar tarafından konuk heyete; Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kürt kardeşlerimize karşı değil, bölgedeki tüm etnik ve dini topluluklar için tehdit teşkil eden PK K/Y PG ve I ŞİD’li teröristlere karşı mücadele ettiği, bu mücadelede ülkemizin Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğüne daima saygılı olduğu, Menbiç yol haritasının süratle tamamlanarak terör örgütü P KK/Y PG’nin bir an önce bölgeden çıkarılması gerektiği, Türkiye’nin, sınırlarının güvenliği ve bölgenin istikrarı için gereken her türlü tedbiri almakta kararlı olduğu vurgulandı.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir