Guaido fena sıkıştı

Guaido fena sıkıştı

Maduro harekete geçti. Venezuela Devlet Denetçiliğinden yapılan açıklamada, Guaido’nun geliri hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı.

HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERİLMEDEN GUAIDO’YA PARA AKMIŞ

Ayrıca Ulusal Meclis Başkanı Guaido’nun “uluslararası ve ulusal kurumlardan herhangi bir gerekçe göstermeden para aldığı” açıklamada ileri sürüldü.

“MİLLETVEKİLLERİ BAŞKA ÜLKELERDEN PARA ALAMAZLAR”

Venezuela Devlet Denetçiliği Başkanı Elvis Amoroso, milletvekillerinin anayasaya göre görevleri sırasında özel ya da başka bir kamu görevi nedeniyle para alamayacağına dikkati çekti. Guaido’nun mal varlığı bildirimde sahtecilik yaptığını savundu.

SUÇLU BULUNURSA KAMU GÖREVİNDEN MEN EDİLEBİLİR

Guaido, suçlu bulunması durumunda para ya da kamu görevinden men cezası alabilir. Böyle bir durumda milletvekilliği ve meclis başkanlığı görevinin düşme ihtimali var.

Venezuela ordusu, ABD ve çevre ülkelerle gerginlik yaşanan bir dönemde 5 gün sürecek askeri tatbikata başladı.

Venezuela ordusu, askeri müdahale tehditlerinin arttığı  bir dönemde 5 gün sürecek tatbikata başlarken, Devlet Başkanı Nicolas Maduro da  ABD liderine, “Donald Trump da dışarı, tehditleri de dışarı.” dedi. 

Latin Amerika’da İspanyol yönetimine karşı bağımsızlık hareketine  liderlik eden Simon Bolivar’ın Angostura Konuşması’nın 200. yıldönümü dolaysıyla Venezuela’da askeri tatbikat düzenlenmeye başladı.

Tatbikat dolaysıyla Miranda eyaletinde bulunan Guaicaipuro Askeri  Üssü’nde yapılan askeri törene, kara ve hava birliklerinin komutanlarının yanı sıra Devlet Başkanı Maduro ve Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez de katıldı.

Burada Askerlere seslenen Maduro, Simon Bolivar’ın söz konusu  konuşmasında bağımsızlık mücadelesinin temel ilkelerini belirlediğine dikkati  çekerek, “İşte silahlı kuvvetler burada, 200 yıldır istikbali için savaşan bir vatanın onurunu ve haysiyetini savunan insanlar burada. Donald Trump da dışarı tehditleri de dışarı.” diye konuştu.

ABD’nin askeri müdahale tehditlerinin arttığı bir dönemde başlayan ve  15 Şubat’a kadar sürecek tatbikatta, ordunun operasyonel hazırlığı ile olası  milis güçleri ile ortak çalışma kapasitelerinin test edilmesi amaçlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir