Erdoğan’ın MHP’li bakan sözü kulisleri hareketlendirdi! ‘Lider benim bana bakın’

Erdoğan’ın MHP’li bakan sözü kulisleri hareketlendirdi! ‘Lider benim bana bakın’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde ‘Kabinede MHP’li bakan olabilir’ açıklaması kulisleri hareketlendirdi. Erdoğan bu açıklamasıyla yeni bir tartışmayı başlattı. İşte ayrıntılar;

Erdoğan’ın MHP’li bakan sözü kulisleri hareketlendirdi! ‘Lider benim bana bakın’

24 Haziran seçimlerine kısa bir zaman kala, siyasi partilerde hareketlilik her geçen gün artıyor. Tayyip Erdoğan’ın ‘Kabinede MHP’li bakan olabilir’ ifadesi ise büyük bir merak uyandırdı.

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Bahçeli , “MHP siyasi pazarlık yapmaz” diyerek, seçimlerden sonra kurulacak kabineye kapıları kapatmış görünse de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kabinede MHP’li bakan olabilir” açıklamaları kulisleri hareketlendirdi.

BAHÇELİ KAPILARI KAPATMIŞTI

Devlet Bahçeli, “İttifaktan sonra MHP’nin kabinede yer alıp almayacağına yönelik” söylemlere karşı çıkmış ve “Ben sizinle bu işleri yaptım, devam ettireceğim. O zaman hükümetin içinde bana da pay ver’ demek ahlâki olmaz. Biz diyoruz ki, ‘Böyle bir şeyin içine girmeyiz’ Bizim ülkücü hareketin pazarı olmaz, pazarlaması olmaz. Girenler de olursa gidiyor zaten bizimle alakası kalmıyor” sözleriyle kapıları kapatmıştı.

MHP’li yöneticiler, “Bahçeli’nin kabine konusundaki bakış açısının net olduğunu” belirtip “Ülkücü hareket pazarlık yapmaz” yönündeki görüşte birleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “MHP’ye yönelik sözlerinin ise seçimlerden sonra, kabinede yer alacak isimlerin Meclis içinden değil, Meclis dışından seçilebileceğine işaret ettiği” belirtiliyor.

Kulislere göre; MHP’de, “MHP en başından bu yana böyle bir teklife kapalı olduğunu beyan etti. Aksini düşünmek söz konusu olmaz. Eğer Cumhurbaşkanı ‘MHP’liler de Türkiye için elini taşın altına koysun’ derse ve Meclis dışından ülkücü isimleri kabineye almak isterse, o da Cumhurbaşkanı’nın bileceği bir iş olur” yorumları da yapılıyor. Ancak bu noktada da MHP’nin tavrını Genel Başkan Bahçeli’nin belirleyeceğine dikkat çekiliyor.

TÜRKEŞ’E AÇIK GÖNDERME

Erdoğan’ın bu sözlerinin ayrıca, AKP ile MHP arasında gerilime neden olan eski Başbakan Yardımcısı ve AKP Milletvekili adayı Tuğrul Türkeş’e “açık gönderme” olduğuna da işaret ediliyor.

Türkeş ve bazı AKP’lilerin seçim sahasında “24 Haziran’dan sonra ittifak sona erecek. Bunları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi dahilinde söylüyoruz” şeklindeki sözlerine de Erdoğan’ın bu yolla tepki gösterdiği ifade ediliyor.

‘LİDER BENİM’

Erdoğan’ın Türkeş’e ayrıca “MHP’de yetişmiş bir siyasetçi olmana karşın AKP’de bakanlık yaptın. Seni bakan yapan da biziz. Şimdi iki parti ittifakta. Sen AKP’de bakan olduysan, başka MHP’liler de kabineye girebilir” mesajı verdiği dillendiriliyor. Erdoğan’ın ayrıca sahada bazı AKP’li isimlerin MHP’ye yönelik “Yüzde 10’un altında olan bir parti bizim kuyruğumuza takıldı” sözleri karşısında Bahçeli’ye, üstü kapalı “Onların değil, benim ne dediğim önemli. Lider benim” göndermesinde bulunduğu dillendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir