Haber Geldi Erdoğan canlı yayında duyurdu!

Haber Geldi Erdoğan canlı yayında duyurdu!

BM Genel Kurulu, Filistin halkı için koruma talep eden kararı kabul etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kararı canlı yayında duyurdu ve ‘Amerika yine hüsrana’ uğradı dedi.

BM Genel Kurulu, Filistin halkı için koruma talep eden kararı kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan gelen son dakika haberini katıldığı televizyon programında değerlendirdi. Erdoğan, “Amerika yine hüsrana uğradı” açıklamasında bulundu.

ABD’NİN TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, ABD’nin, Filistin halkı için koruma talep eden kararda Hamas’ın kınanmasını  istediği değişiklik teklifini gerekli oy sayısına ulaşamadığı için reddetti. 

Filistin halkı için koruma talep eden karara karşı çıkan ABD, bu  metinde değişiklik yapılması için BM Genel Kuruluna oylama talebinde bulundu.

Türkiye ve Cezayir’in başını çektiği İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)  ve Arap Birliği üyesi ülkeler ABD’nin teklifinin Genel Kurula son dakikada getirilmesi ve kararın görüşülememesi üzerine bu oylamanın yapılmaması talebinde  bulundu ancak bu talep kabul görmedi.

ABD’nin, Filistin halkı için koruma talep eden kararda Hamas’ın  kınanmasını istediği değişiklik teklifi BM Genel Kurulunda gerekli desteği alamadığı için kabul edilmedi.

Buna karşın ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylama sonucuna  karşı çıktı ve kararın kabul edildiğini savundu. Haley, BM Genel Kurulunda  kararlara yapılan değişiklik teklifleri oylandığında salt çoğunlukla kararın  kabul edilebileceğini öne sürdü. Bunun üzerine oturuma ara verildi.

Oturumun tekrar başlamasının ardından ABD’nin itirazı için de bir  oylama yapıldı ve ABD’nin kararda yapılmasını istediği değişikliğin kabul  edilmediği açıklandı.

ABD’nin Filistin kararına eklenmesini istediği bölümde Hamas’ın  Gazze’ye yönelik roket saldırılarının ve sınır boyunca sivillerin hayatını riske  atan şiddet olaylarının kınanması ile Hamas’ın tüm şiddet eylemlerine ve  provokasyonlara son vermesi talep ediliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir