İtiraf gibi açıklama: Boğaz’ın güçlü savaşçısı bizi ezdi geçti

İtiraf gibi açıklama: Boğaz’ın güçlü savaşçısı bizi ezdi geçti

İtiraf gibi açıklama: Boğaz’ın güçlü savaşçısı bizi ezdi geçti! Alman medyasından şaşırtan Erdoğan yorumu geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 günlük Almanya ziyaretini değerlendiren Bild Gazetesi, “Boğaz’ın güçlü savaşçısı, Almanya topraklarında, onun için neyin önemli olduğunu gösterdi. Alman siyasileri ezdi geçti” yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği ABD’nin ardından Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in daveti üzerine ülkeye ziyaret gerçekleştirdi.

Üst düzey temaslarda bulundu

Erdoğan, Almanya’da üst düzey temaslarda bulundu. İki ülke arasındaki ilişkileri açısından kritik öneme sahip olan ziyaret, ilişkilerin normalleşmesi açısından büyük önem taşıyordu.

Alman basını yakın takipte

Diriliş Postası’nın haberine göre, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili görüşmeler gerçekleştiren Erdoğan, Alman basını tarafından da yakından takip edildi. Bil Gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin ardından yaşananları özetledi.

Erdoğan’ın gelir gelmez kendisini karşılayanları Rabia işaretiyle selamlayarak tüm dünyaya meydan okuduğunu belirten Bil Gazetesi, Erdoğan’ın Angela Merkel’e verdiği 69 kişilik firari listeyi hatırlattı.

Erdoğan bizi ezdi geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ırkçılık nedeniyle Almanya Milli Futbol Takımı’nı bırakan Mesut Özil konusunda yaptığı açıklamaları hatırlatan Bil Gazetesi, “Boğaz’ın güçlü savaşçısı, Almanya topraklarında, onun için neyin önemli olduğunu gösterdi. Alman siyasileri ezdi geçti” yorumunda bulundu. KAYNAK: DİRİLİŞ POSTASI

Kemal İnat-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Hristiyan Birlik Partileri ve Sosyal Demokratlardan oluşan “Büyük Koalisyonun” rasyonel gerekçelerle arzu ettiği Almanya ziyareti iki ülke hükümetlerini birbirine yakınlaştırdı.

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan krizlerden sonra normalleşme yolunda atılan adımların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin ve Köln şehirlerine gerçekleştirdiği ziyaret her iki ülke medyası tarafından da büyük ilgiyle takip edildi. Türk medyasında bu ziyaretin Türkiye ile Almanya arasında bir yakınlaşma getireceğine dair haber ve yorumlar ağırlık kazanırken, Alman medyasının büyük bölümü ziyaretin gerçekleşmesinden duyduğu rahatsızlığı açığa vuran yazılara sahne oldu. Alman medyasının bu tutumuna rağmen ziyaretin gerçekleşmiş olması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en üst düzeyde ağırlanmış olması Alman hükümetinin Türkiye ile ilişkilere verdiği önemin açık göstergesi oldu.

Bu gerçekler başlıkta sorduğumuz sorunun cevabına dair işaretler veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezisi Almanya ve Türkiye’deki bazı aktörler arasında beklenen yakınlaşmayı getirirken, özellikle Almanya’daki bazı kesimlerin Türkiye’ye yakınlaşmaları sonucunu doğurmadı. Türkiye’deki AK Parti iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan konusunda önyargılara sahip olan bu kesimlerin bu iktidarın terörle mücadeledeki kararlılığı ve bağımsızlıkçı dış politika çizgisi devam ettiği sürece Türkiye’ye yakınlaşmaları da söz konusu olmayacaktır.

Almanya’daki Hristiyan Birlik Partileri ve Sosyal Demokratlardan oluşan “Büyük Koalisyonun” rasyonel gerekçelerle arzu ettiği bu ziyaret iki ülke hükümetlerini birbirine yakınlaştırdı. Zira benzer tehdit ve meydan okumalarla karşı karşıya olan, ekonomi ve Almanya’da yaşayan Türk diasporası üzerinden sıkı bağlara sahip olan Türkiye ve Almanya’nın birbirine yakınlaşması ve aralarındaki ilişkileri riske edecek tavırlardan uzak durması rasyonel olandır. Ancak buna rağmen Alman siyasetinden bazı isimlerin ziyaret sırasında Türkiyeli misafirlerine mesafeli durması medyadaki Türkiye karşıtı havanın baskısının ne kadar etkili olduğunun açık göstergesi oldu. Rasyonel tavır Türkiye ile yakınlaşmak gerektiğini söylüyordu, ancak medyada egemen olan Erdoğan ve AK Parti karşıtlığı onları mesafeli durmaya zorluyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir