Merkel bunu ilk kez yaptı, Almanlar dondu kaldı

Merkel bunu ilk kez yaptı, Almanlar dondu kaldı!

Almanya, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen FETÖ’cüleri himaye ederken Merkel önceki gün ilk kez “FETÖ organizasyonu” ifadesini kullandı. Bu söylem değişikliği Almanları şaşırttı.

Alman haber ajansı Deutsche Welle’ya (DW) konuşan risk araştırma kuruluşu Conias’ın yöneticisi Magdelena Kircher, “Merkel’in FETÖ demesi gerçekten ilginçti, çünkü Alman siyasetçiler böyle bir tamınlama kullanmaktan kaçınır, ‘Gülen yapılanması, hareketi’ der. Ancak Almanya Başakanı basın toplantısında Türkiye’nin tanımını kendi açıklamasında kullanmış oldu” yorumunu yaptı.

MERKEL “FETÖ” DEDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in önceki gün Erdoğan ile düzenlenen ortak basın toplantısında “FETÖ organizasyonu” tanımını kullanması ülkede gündem oldu.

Uluslararası ilişkiler ve risk araştırma kuruluşu Conias’ın yöneticilerinden Magdelana Kirchner, Alman Başbakanı’nın bu çıkışını, “Merkel’in FETÖ demesi gerçekten de son derece ilginçti, çünkü Alman siyasetçiler böyle bir tanımlama kullanmaktan kaçınır, Gülen yapılanması, hareketi der. Ancak Almanya Başbakanı basın toplantısında Türkiye’nin tanımını kendi açıklamasında kullanmış oldu” sözleriyle yorumladı. 

ALMANYA’da Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basın toplantısından son dakika açıklamalar geldi. Toplantıya damga vuran ise FETÖ’cüler ve PKK’lıların iadesi konusunda yaşanan diyalog oldu.

ALMANYA’da bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın Angela Merkel ile görüşmesi büyük bir merakla bekleniyordu. 1 saat süren görüşmeden sonra iki lider basın mensuplarının karşısına çıktı. Canlı yayında Erdoğan ve Merkel arasında FETÖ ve PKK’lı teröristlerin iadesi konusunda ‘atışma’ oldu. Angela Merkel ‘iade’ konusunda diretirken FETÖ için de Gülen hareketi demeyi seçti. Merkel’in açıklamalarına Erdoğan da canlı yayında karşılık verdi. İşte o açıklamalar:

Merkel – PKK Almanya’da yasaklanmıştır. FETÖ konusunda Türkiye’nin tabi ki savlarını son derece ciddiye alıyoruz ama daha çok bilgiye ihtiyacımız var, nesnel bulguya ihtiyacımız var. 

Erdoğan -Binlerce PKK terör örgütü mensubu Almanya’da bulunuyor, dağınık olarak değişik yerlerde bunların bulunduğu bir vaka. FETÖ terör örgütünün yüzlerce mensubu (Almanya) buralarda bulunuyor.

-PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul edip beyan eden Almanya için bunu yapmaktan daha kolay bir şey olmaz. Aramızda suçluların iadesi anlaşması var. Bu çerçevede suçluları yakalayıp teslim etmek ülkelerimizin huzuru için önem arzediyor.

ERDOĞAN’DAN ENVER ALTAYLI AYARI

Basın toplantısında bir gazeteci Merkel ve Erdoğan’a “Enver Altaylı’nın 14 aydır tutuklu olmasını’ sordu. Bu soruya önce Merkel yanıt verdi ve şunları söyledi:

MERKEL: Ben tabi aramızda nasıl konuştuğumuzu tek tek anlatacak değilim. Ama somut olarak ele alıyoruz tabi ki. Mesela sizin adını verdiğiniz kişi şu anda işimizi zorlaştıran vakalardan biri. Toplam 5 vaka var.

Merkel’in bu sözlerine Erdoğan’dan “bağımsız yargı” hatırlatması ile şu karşılık geldi:

-“Ne ben Almanya’nın hukuk sistemini, mahkemelerini eleştirme hakkına sahibim ne sizler Türk yargı sistemini eleştirme hakkına sahipsiniz. Çünkü yargılar bağımsızdır ve verdikleri kararlara saygı duyulur.

-“Kendi ülkemde bile beğenmediğim kararların verildiği zamanlar olmuştur. Ama uymak durumunda kalmışımdır. Saygı duyarız, duymayız ayrı konu.

-“Türk yargısı bırakılması gerekli olanları zaten tutuksuz yargılanmak üzere bırakmıştır. Enver Altaylı’yı acaba ben sorsam tanır mısınız, geçmişinde neler olduğunu bilir misiniz? Acaba bu istihbarat sisteminde ne gibi işlevler görmüş, Türk yargısı bu kişiyi niçin tutuklamış? Onun için biz yargıya saygı duymak zorundayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir