Türkiye Afrin’i geri mi veriyor? Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama

Türkiye Afrin’i geri mi veriyor? Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrinle ilgili flaş bir açıklama yaptı. İşte haberin ayrıntıları;                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Türkiye ile Rusya arasında Afrin krizi yaşanıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un geçtiğimiz günlerde basın mensuplarına yaptığı Afrin açıklaması iki ülke arasında kısa süreliğine krize neden oldu.Konu ile ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da flaş bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye konusunda önemli açıklamalarda bulundu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Afrin çıkışıyla ilgili de kendisine cevap verdi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı Segey Lavrov’un açıklamalarına ilişkin, “Afrin operasyonunu gerçekleştirirken Rusya ile işbirliği içinde olduk. 

Herhangi bir pazarlık söz konusu yok. Orada Rusya’nın gözlemcileri vardı, herhangi bir kaza olmaması için oradan ayrılmalarını istedik ve ayrıldılar. Yine orada bulunan hava sahasını kullandık” ifadelerini kullandı. Kaynak: Türkiye Afrin’i geri mi veriyor? Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a dün basın mensuplarına Afrin’le ilgili yaptığı açıklamalardan dolayı çok sert yanıt verdi. İşte ayrıntılar;

Lavrov’a Erdoğan’dan jet Afrin yanıtı! ‘İstediğimiz zaman veririz’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un dün yaptığı Afrin açıklamasına tokat gibi bir cevap verdi.

‘ONU BİZ BELİRLERİZ’

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lavrov’un bu yaklaşım çok yanlış. Biz şu anda Afrin’i kime geri vereceğimizi çok iyi biliyoruz. Suriye’de şu anda başka ülkelerin kontrol altında tuttuğu yerlerin Suriye’ye teslimi konuşulsun. ‘Oraları rejim verdi’ ifadesi bizi ikna etmez. Biz yeri geldiği zaman Afrin’i, Afrinlilerin kendisine bizzat teslim ederiz. Ama bunun zamanı bize aittir; onu da biz belirleriz, Sayın Lavrov değil” diye konuştu.

LAVROV AFRİN’LE İLGİLİ NELER SÖYLEMİŞTİ?

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi. Nitekim biz de Afrin’deki durumu normalleştirmede en kolay yöntemin, Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde, bu bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geri verilmesi olacağına inanıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir