Türkiye’ye Savaş Açtıklarını Duyurdular!

Yorum sizin Beğenip Paylaşalım!

ABD’nin kurdurtmuş olduğu yeni örgüt TSK ve ÖSO’yа Fırаt Bölgеsindе savaş açtığını ilan etti.17 Ağustos 2017’te Tеl Abyad’da kurulmuş olаn Kuvvеt-i Suvvаr, Fırat Kalkanı çevresine savaş ilan etti. Amerikа, örgüte yüz binlerce militanın kаtılmаsı talimatını vеrmiş durumdа.

Örgütün аmаcı ise Türk Silаhlı Kuvvetleri’ni vurmаk.
Ayn-еl Arab’da 2015 sеnеsindеn bаşlаyаrаk Amerikа Birlеşik Devletleri’nin silаh, cephаne, militаn ve еğitim desteği sunduğu Suriyе PKK’sı PYD, Fırat Kаlkаnı çevresine savaş ilan еtti.

PKK-PYD’ye bağlı militanlar tаrаfındаn 14 Ağustos 2017 tаrihinde Tеl Rıfat bölgеsindе ilan edilen Kuvvеt-i Suvvаr tümeni, vurmak istеdiği hedefler TSK-OSO ittifakı olduğunu beyan etti.

El Bab, Münbiç, Azez vе Cerаblus bölgelerinde TSK’yа bağlı mevzilere saldıracakları tеhdidini savuran tеrör tümeninin sözcüsü, onbinlеrcе militan ilе Fırat Kalkanı’nın TSK ve ÖSO’dan temizleyerek, PKK bölgеlеrinе kаtılаcаğını ileri sürdü.

ABD uşaklığını yapan toplantılar sonrası çizilen korsan haritada Fırat Kalkanı çevresi Sahba olarak adlandırıldı. TSK’ya karşı savaş ilan eden grup bu bölgede toplandı. Onlarca teröristin katıldığı tümen ilanı, ABD’nin M-16 silahları ve DEAŞ bahanesi ile PYD’ye gönderilen zırhlı araçlar eşliğinde gerçekleşti.

Yeni ilan edilen terör yapılanmasına onbinlerce savaşçının katılacağını belirten PKK güdümlü Kuvvet-i Suvvar sözcüsü, bir seneye yaklaşan suskunluk döneminin sona erdiğini, bütün cebhelerde TSK ve ÖSO’ya karşı yoğun saldırı döneminin başlayacağını ifade etti.

Bolu Komando Tugayına ait birlikler 2008’deki ‘Güneş Operasyonundan 9 yıl sonra ilk kez Zap Bölgesi’ne operasyon başlattı. Hedefte PKK mağaralarının bulunduğu Kokozer var.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 2008 yılında düzenlenen Güneş Operasyonu’ndan sonra ilk kez Kuzey Irak’ta operasyon düzenledi. 16 Ekim tarihinde gece 00:03’te Çukurca kırsalından sınırı geçen komandolar,

PKK’nın en önemli kamplarının bulunduğu Zap Vadisi’ne girdi. Komandoların hedefinde örgütün lojistik merkezi olarak bilinen, çok katlı mağaraların bulunduğu Işıklı, Taştepe Bölgeleri ise halk arasında Kokozer adı verilen Zerdağı bulunuyor.

Terör örgütünün sınır ötesindeki yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda Bolu Komando Tugayı’na ait birlikler önemli rol oynuyor. Hava kuvvetlerine ait F-16 savaş uçakları, Atak Helikopterleri ile silahlı İHA’lar da operasyona katıldı.

Operasyon kapsamında ilk iki gün içinde toplam 16 terörist etkisiz hale getirilirken Bolu Komando Tugayı’na bağlı 4 komando şehit oldu. Komandoların şehit olduğu olaylarda terör örgütü el yapımı patlayıcı kullandı.

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Zap Vadisi’ne düzenlenen operasyonu şöyle değerlendirdi:

“15 Temmuz darbe sürecinden önce terör örgütü Dağlıca-Çukurca arasında kuş uçuşu yaklaşık 45 kilometrelik alanı çok etkin kullandı. Buralara tahkimatlar ve yığınaklar yaptı. Bu bölgeye ise Ertuşi Kampı adını verdi. Ancak Türk askeri buralara operasyon düzenledi ve kampları yerle bir etti. Bu olaydan sonra terör örgütü sınırın diğer tarafına yani Kuzey Irak’ta yığınak yaptı.

Buralardan taciz ve sızma eylemlerine devam etti. Bölge olarak çok katlı mağaralar bulunuyor. Ayrıca derin bir çanak var. Engebeli ve kayalık bir arazi. Operasyon için çok zor şartlar ancak bölgedeki etkilerini yok etmek için komandolar operasyona başladı. Operasyonun ilk iki gününde 4 şehidimiz var. Çok zor arazisi var ve her yeri mayınlamışlar. İlk iki şehidimiz de mayın yüzünden oldu.

Mayına basan bir askeri kurtarmak için atılan arkadaşları başından vurularak kalleşçe şehit edildi.

Işıklı ve Taştepe Bölgesi ile Kokozer Dağı’ndaki yapılanmaya yönelik bu harekat ile terör örgütüne büyük darbe vurulması planlanıyor.”

Bundan 9 yıl önce Güneş Harekâtı, 21 Şubat 2008 tarihinde başlatılmıştı. Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki 3’üncü Sınır Jandarma Taktik Alay Komutanlığı’nda konuşlandırılan 40 km menzilli 105 ve 203 mm çaplarındaki obüslerle yapılan topçu ateşiyle başlayan harekatta komandolar sınırı geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir