Ülkeyi karıştırmak isteyen ABD kuklası BAE’ye Somali’den darbe! Türk Üssünü Kapatın Diyince..

Ülkeyi karıştırmak isteyen ABD kuklası BAE’ye Somali’den darbe!

“Türkiye size ne veriyorsa biz 20 katını verelim. Türkiye’nin askeri üssünü kapatın ve Somali’den çıkarın” teklifine Somali Cumhurbaşkanı’nın “Hayır, kimse yokken yanımızda Türkiye vardı” cevabını vermesinin ardından ABD kuklası BAE, Somali’ye karşı adeta gayri resmi savaş açtı. Son olarak ülkeyi karıştırmak için elinden geleni yapan BAE, bu kez suç üstü oldu.

Somali’nin başkenti Mogadişu’daki havalimanı güvenliği, Dubai’den gelen Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait uçaktan indirilen valizlerden şüphelenmesi üzerine BAE’nin yasadışı yollardan ülkeye 9 milyon dolar sokmaya çalıştığı ortaya çıktı. Somalili yetkililer, diplomatik çantaya konmayan ve girişi bildirilmeyen paraya el koydu. 

Daha önce ne kadar yasadışı para soktuğu belli olmayan ve bu paralarla terör örgütlerini finanse ettiği değerlendirilen BAE’nin suç üstü olmasının ardından iki ülke arasında kriz patlak verdi. Olayın ardından Somali güvenlik ve istihbarat birimleri soruşturma başlattı.

TÜRKİYE İLE OLAN İLİŞKİLER RAHATSIZ ETTİ

Söz konusu paranın Somali hükümetini istikrarsızlaştırmak isteyen gruplara dağıtılmak üzere ülkeye sokulmak istendiği değerlendiriliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir de üssü bulunan Somali ile Türkiye arasındaki olumlu ilişkilerin Birleşik Arap Emirlikleri’ni rahatsız ettiği biliniyor.

SOMALİ’YE AHLAKSIZ TEKLİF: TÜRKİYE NE VERİYORSA 20 KATINI VERELİM

Gazeteci Yazar Fahrettin Dede, geçtiğimiz yıllarda bir köşe yazısında, Türkiye’nin Somali’ye askeri üs kurmasının ardından BAE’nin de Somali hükümetiyle sorunlar yaşayan ve ülkeden bağımsızlık isteyerek ayrılmak isteyen Somaliland’a üs kurduğunu belirtmiş ve deşifre ettiği ABD kuklası BAE’nin Somali’ye Türkiye ile ilişkileri bozması yönünde teklif yaptığını ortaya çıkarmıştı.

İŞTE O ANLAR:

“Somali’de BAE oyunları!” başlıklı köşe yazısında BAE’nin kirli oyunlarını deşifre eden Fahrettin Dede, köşe yazısından şu değerlendirmeyi yapmıştı:

Burada geçtiğimiz günlerde öğle yemeği vesilesiyle bir araya geldiğimiz Somalili dostumun anlattıklarını ismini vermeden buraya alıntılayacağım. Somali Cumhurbaşkanlığı’na oldukça yakın konumdaki arkadaşım, BAE’nin Türkiye karşıtı siyasetini Somali’de de devreye soktuğunu söyleyip ekledi:

“Geçtiğimiz aylarda Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed’e Birleşik Arap Emirlikleri ciddi bir teklifle geldi. Bizzat şahidiyim. Cumhurbaşkanımıza getirilen teklif ‘Türkiye size ne veriyorsa 20 katını vereceğiz. Ama Türklerin bölgeden çekilmesini istiyoruz. Mogadişu’daki Türk askerî üssünü kapatacaksınız. Ve Türkler bölgeden kademeli olarak çekilecek.’ idi. 

Buna karşılık Cumhurbaşkanı Muhammed’in cevabı ‘Hayır, Türkler bize çok değer verdi. 2011’de kıtlık felaketi yaşadığımız sırada kimse burada yokken, herkes bizi açlığa ve yok oluşa terk etmişken elimizden tutan tek kişi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. 

Biz asla Türkleri buradan çıkartamayız.’ oldu. BAE’liler bunun karşısında deliye döndü. Somali’yi Türkiye’ye karşı baştan, yani Cumhurbaşkanı üzerinden teslim alamayınca şimdi planlarını parlamento içindeki vekiller üzerinden yapıyorlar. Yani Somali’de de Türkiye hedefte!”

Yani anlayacağınız; nasıl ki Katar’da, Libya’da, Mısır’da hedefe konan Türkiye ise kara kıtada da hedef Türkiye’nin silinip atılması…

KÖRFEZ KRİZİNDE TARAFSIZ DURDU

Somali hükümetinin Körfez ülkeleriyle yaşanan Katar krizinde tarafsız kalmayı tercih etmesinden bu yana Somali ile BAE arasındaki ikili ilişkiler düşük seviyede tutuluyor.

SOMALİ BAE’Yİ ŞİKAYET ETMİŞTİ

Somali Federal Parlamentosunda, 12 Mart’taki oylamada, özerk Somaliland ve Etiyopya yetkilileriyle Berbera limanının işletilmesine ilişkin anlaşma yapan Dubai merkezli DP World şirketinin ülkedeki tüm çalışmalarının yasaklanması ve şirketin en kısa zamanda Somali’yi terk etmesi yönünde karar alınmıştı.

Somali, Dubai merkezli şirketin ülkeyi terk etmesini istemiş, Abu Dabi yönetimini, ülkesinin içişlerine müdahale ettiğini söyleyerek Birleşmiş Milletler’e şikayet etmişti.

Yeniakit 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir