Bu Resmen Tehdit

Bu Resmen Tehdit!

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde, Türkiye ile ilişkilerin zor dönemden geçtiğini dile getiren ABD’li bakan Pompeo, “Ama gerçek başarı elde ettiğimiz alanlar da var” diyerek Suriye’deki ortak çalışmalara dikkat çekti. Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD’nin İran’dan çok daha iyi bir partner olduğunu anlayacağı umudunu dile getiren Pompeo, Erdoğan’ın ABD, Avrupa ve NATO ile daha derin ilişkiler kurması gerektiğini savundu.

Erdoğan’ın Amerika’nın İran’dan daha iyi bir partner olduğunu bilmesi gerekir.

TÜRKİYE BÖYLE BİRŞEY YAPMAMALI

Tony Katz Today radyo programına konuk olan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin NATO’daki geleceğinin risk altında olup olmadığı sorusuna şu yanıtını verdi: “Umarım değil. Bu NATO ve ABD için üzücü olur ve sanırım Türk halkı için daha da üzücü olur” yanıtı verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin NATO’dan çıkması durumunda bunun ittifak, ABD ve Türk halkı üzücü olacağını belirtti.Erdoğan ile İran rejiminin İslam dünyasının merkezini farklı tarihi güçlerle temsil ettiğini söyleyen Pompeo, Suudi Arabistan ile diğer Arap uluslarının İsrail ile ‘yeni bir arkadaşlık’ adımı attıklarında, Türkiye ve İran’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya karşı Filistinlilere dava arkadaşlığı desteği verdiğini söyledi.

Türkiye ne Demişti?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 alımı ve ABD’nin F-35 kararıyla ilgili son dakika açıklamasılarında bulundu. ABD bize hasmanet tutum sergilerse karşı adımlar atarız diyen Çavuşoğlu, ”İncirlik-Kürecik konusunda biz süreci işletiyoruz. Fakat ABD yaptırım uygularsa biz de gereken cevabı veririz” dedi.

ABD İLE S400 VE F-35 GERİLİMİ

ABD Başkanı Trump, Türkiye ve Cumhurbaşkanımız ile irtibatını yakın tutuyor. Dolayısıyla Türkiye’yi kaybetmek istemeyen bir Trump görüyoruz. ABD’nin içinden farklı sesler de geliyor. ABD’nin iddiası: F-35 ile S400 bir arada olamaz diyor. Biz bunun aksini söylüyoruz. Dolayısıyla ABD bu teklifimize yanaşmıyor. Trump, Türkiye’ye yaptırm uygulamak istemiyor. Biz Patriot başta olmak üzere gerekli savunma sistemlerini istedik. Bazı gerekçeleri bahane ederek bize bunları teslim etmediler. Biz de Rusya ile dolayısıyla S400 anlaşmasını imzaladık. Türkiye’nin savunma sisteminde bu lazımdı Trump bunu görüyor. Ortada belirsizlikler var fakat biz S400’ü aldık artık bu net. Bu savunma sistemi durup dururken kullanılacak bir ürün değil. Türkiye’ye bir saldırı olursa havada bu saldırıyı bertaraf etmek için kullanılacak. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi barış için kullanılacak bir sistem. Fakat herhangi bir tehdit olduğu zaman belli bir mesafeye kadar takip edip yok edecek bu tehditi. S400 savunma sistemi Patriot sisteminden de daha iyi-ileri bir sistem. S-400’lerin kullanılması için açık olması lazım.

KATSA YASASI

Trump bu yasayı ve kararı erteleyebilir. Bizim beklentimiz bu yönde. Cumhurbaşkanımız da bu konuda Trump ile görüştü. Türkiye’ye yaptırım tabiki kabul edilebilir değil.

ABD’NİN F-35 KARARI

Her bir F-35 Türkiye’ye çıkartılırsa faturası 7-8 milyon dolar. Diğer ortaklarımız da F-35 programından çıkarılmamıza karşı. F-35 programından çıkarılmadık. Trump Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanımıza önem veriyor. ABD’nin içinden çıkan farklı seslere de Trump cevap veriyor. Trump verdiği sözü tutmak için uğraşıyor. Diplomatik kanallarımızı da her açıdan işletiyoruz. Aksilik olmasın diye diplomatik kanallar işliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump çok açık sözlü. Gizli bir anlaşma söz konusu değil bu yüzden. Bu yüzden bu yanlış haberlere gerek yok. Çünkü ortada gizli bir anlaşma yok, buna gerek de yok.

Şu anda yüzde 70 kendi içimizde savunma sistemi konusunda ihtiyacımızı görüyoruz. Artık ihracata da başladık, ihtiyaç da artıyor. Eski uçaklarımızın bakımları yenilenmesi yönünde de çalışmalar devam ediyor. F-35’e biz teknoloji ilerlediği için iyi bir sistem olduğu için yeni nesil bir uçak olduğu için bu projede yer aldık. S400 sisteminde olduğu gibi ABD F-35 konusunda olumsuz bir karar verirse başka alternatiflere yöneliriz. Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidermeye çalışır.

‘İNCİRLİK KONUSUNDA GEREKİRSE ADIM ATARIZ’

İncirlik-Kürecik konusunda biz süreci işletiyoruz. Fakat ABD yaptırım uygularsa biz de gereken cevabı veririz. Biz bunu uygulamak istemeyiz fakat ABD bize hasmane tutum sergilerse biz de karşı adım atarız.

TÜRKİYE NATO’DAN ÇIKACAK MI?

Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması mümkün değil. Ben eksen kayması eleştirilerine de gülüyorum. AB’de ve toplantılarda da arkadaşlarımıza söylüyorum. Türkiye’nin AB kapısında bir 50 yıl daha beklenmesi mi isteniyor? bu düşünce mümkün değil. Ağustos’un başında yeni açılımlarımızı anlatacağız. Dış politikada yeni açılımlarımız olacak. Eksen Türkiye’nin kendisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir